by Mark

13 lutego, 2020

Reumatoidalne zapalenie stawów, należące do grupy chorób autoimmunologicznych, zwane w dawnych czasach gośćcem jest chorobą całego organizmu o charakterze przewlekłym i postępującym.

W czasie trwania choroby następują często jej zaostrzenie, a także remisje. Zbyt późne jej rozpoznanie i bagatelizowanie objawów może spowodować trwałe kalectwo, a nawet śmierć. Statystycznie reumatoidalne zapalenie stawów dotyka około 1-2% ludzi na świecie, w tym aż cztery razy częściej diagnozowane jest u kobiet.

reumatoidalne zapalenie stawów

Podczas rozwoju choroby układ immunologiczny atakuje fragment przeciwciała Fc, a więc niejako niszczy sam siebie. Do dziś lekarzom nie udało się odkryć przyczyny takiego stanu rzeczy, ustalono jednak, że może to mieć podłoże genetyczne lub też być wywołane poprzez zakażenia wirusami i drobnoustrojami.

Warto Przeczytać: Flexin 500 Na Stawy


Reumatoidalne zapalenie stawów objawy

Do zdarzeń, jakie mogą wywołać objawy zalicza się w dużej mierze sytuacje powodujące duży wysiłek fizyczny organizmu, poród, przewlekły stres o silnym natężeniu, a także zakażenia, bądź różnorodne urazy.

W czasie ataku na fragment przeciwciał Fc, odczyn zapalny (zapalenie stawów)powoduje niszczenie chrząstki oraz zgrubienie błony maziowej stawów, a także niewielkie naczynia.

Objawy Zapalenia Stawów

Do głównych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów należą przede wszystkim problemy ze stawami, pojawiające się w pierwszej kolejności w stawach dłoni.

 Do objawów zaliczamy także nadmierne pocenie się, stany podgorączkowe, a także ogólne uczucie rozbicia. Kiedy pojawiają się symptomy choroby odczuwalne w stawach dłoni do najważniejszych, charakterystycznych objawów zaliczyć można ból i sztywność dłoni, najczęściej pojawiająca się i dokuczająca rano.

Kiedy choroba przyjmuje zaawansowany etap może dojść od odchylenia łokciowego, a więc ustawienia palców w stronę kości łokciowej, a nawet zaniku mięśni.

Bagatelizowana i nieleczona choroba może spowodować niesprawność dłoni, poprzez usztywnienie stawów. Do innych objawów, występujących u nie wielkiej liczby chorych zauważyć można na dłoniach podskórne guzki reumatoidalne lub też występujące w dole podkolanowym torbiele Bakera spowodowane przepukliną torebki stawowej.

 Do grupy objawów, choć występujące dość rzadko, należą objawy narządowe, w ramach, których występować może zapalenie osierdzia lub zmiany widoczne w EKG podobne do tych występujących podczas zawału serca.

Zobacz także: Ostelife 

Reumatoidalne zapalenie stawów leczenie

1.

W leczeniu farmakologicznym reumatoidalnego zapalenia stawów stosuje się w pierwszej kolejności niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, a także indometacynę. Powodują one jednak szereg skutków ubocznych.

2.

Inna grupa leków modyfikuje stan zapalny jest skuteczniejsza niż pierwsza, ale wywołuje jeszcze więcej niepożądanych objawów. Zaliczyć do nich możemy min. sulfasalzynę, która wywołać może wymioty, nudności, częste bóle głowy, problemy z wątrobą czy też różnego rodzaju objawy alergiczne. Do tej grupy leków zalicza się też chlorochinę stosowaną w przypadku lekkiego przebiegu choroby, jednak i ona wywołuje działania niepożadane, bowiem zdarzają się przypadki uszkodzenia siatkówki i rogówki oka.

3.

Najczęściej wykorzystywanym lekiem są sole złota, gdyż są jednym z najbardziej skutecznych leków w leczeniu tej choroby. W tym przypadku, przyjmując ten lek spodziewać się można problemów lub nawet uszkodzenia wątroby, a także nerek i szpiku oraz problemów skórny, alergii i zapalenia jamy ustnej.

4.

  Trzecią grupą leków są leki immunosupresyjne, które wpływają na hamowanie szkodliwych przeciwciał, stosowane są jednak w bardzo ciężkich przypadkach, bowiem zaburzają dzielenie się komórek innych niż limfocyty.

5.

  Poza leczeniem farmakologicznym wykorzystuje się także fizykoterapię oraz masaże wodne, kąpiele i elektroterapie.Warto także spróbowac naturalne produkty np: artroser który cieszy się duża popularnością

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
pl_PLPolski