Zapalenie jelit to choroba, która w dużej liczbie przypadków działa w ukryciu. Dla laika jej objawy są niemal praktycznie niemożliwe do wykrycia. Zwłaszcza, że jest ich stosunkowo mało i wiąże się je z wieloma innymi dolegliwościami.

Zapalenie jelit przyczyny i objawy


zapalenie jelit

Najczęściej zapalenie jelit spowodowane jest stosowaniem niewłaściwej diety. Często także w wyniku złego odżywiania się przewód pokarmowy ulega przeciążeniu, dlatego zdrowe odżywianie ma takie duże znaczenie.

Chorobę tę można także wywołać spożywając niezdrowe produkty, jak i płyny, szczególnie alkohol, duże ilości kawy. W ostatnim czasie odnotowuje się wiele przypadków zapaleń jelit u osób, które cierpią na nerwicę lub znajdują się w stresujących sytuacjach.


Przeżywanie ciągłego stresu lub zdenerwowania może być przyczyną wielu problemów zarówno w jelicie grubym, jak i cienkim. Wówczas przede wszystkim zaleca się ograniczanie takich sytuacji oraz wprowadzenie zdrowego i zbilansowanego jadłospisu.

Zapalenie jelit - Znaczenie dla zachorowania na zapalenie jelita ma także umiejętne przechowywanie produktów spożywczych, ale też późniejsze przygotowywanie z nich posiłków. Dużą uwagę należy zwrócić także na właściwą higienę rąk przed przystąpieniem do tych czynności. Najczęściej powodem zachorowania są wszechobecne bakterie.


Znamienne jest także to, że zapalenie jelit występuje dużo częściej w krajach wysoko rozwiniętych. Ma na to wpływ zbyt duża liczba przyjmowanych antybiotyków oraz to, że odporność ludzi w związku z tym jest coraz słabsza jak i wątroba. Jelita z tej przyczyny stają się bardziej podatne na wszelkie zakażenia w tym na zapalenie jelit.


Najważniejsze więc wydaje się staranne dobieranie tego, co jemy i pijemy oraz dbanie o higienę. Oczywiście w wielu przypadkach nie ma szansy na całkowitą ochronę, jednak ważne jest reagowanie na wszelkie przeciągające się bole brzucha i biegunki. Powinno to wzbudzić niepokój i być pretekstem do wizyty u lekarza  aby nie doprowadzić do poważniejszych problemów takich jak choćby zapalenie jelit.

Najczęstsze Choroby Jelit

1.

Zespół jelita drażliwego

Pacjenci często skarżą się na ciągłe wzdęcia lub też występowanie  uczucia niepełnego wypróżnienia oraz dość charakterystyczne bóle brzucha.

W wielu przypadkach schorzenie to powoduje także znaczący wpływ na ogólne samopoczucie.

 Czasem mocno zaawansowana choroba może być przyczyną występowania nawet depresji. Jest to spowodowane tym, że chorując na zespół jelita drażliwego, pacjenci unikają miejsc publicznych i trzymają się blisko swojego domu.

zespół jelita drażliwego leczenie


Co ciekawe zespól jelita drażliwego nie jest tak łatwo zdiagnozować, zwłaszcza że występowanie tej choroby nie jest do końca jasne. Do dziś bowiem naukowcy nie potrafią dokładnie określić, co odpowiada za pojawienie się choroby, często mówi się o pasożytach i o oczyszczaniu organizmu w celu poprawy. Wiadomo jedynie, że ma na to wpływ nieprawidłowa praca jelit, ale z czego to wynika, nadal jest zagadką.

Zwłaszcza, gdy wykluczy się rożne inne możliwe choroby, dające podobne objawy. Dlatego też konieczna jest wczesna diagnostyka.Lekarz może niekiedy dokładnie uświadomić jakie błędy popełnia pacjent.

2.

Rak jelita grubego objawy


Pierwszym i najczęściej występującym sygnałem, że dzieje się coś nie tak z naszym jelitem jest zmiana regularności i tryb w codziennym wypróżnianiu. Kłopoty z oddawaniem stolca i zaparcia są tymi, których nie sposób nie zauważyć. Wielu pacjentów niestety lekceważy je i uważa za zwykłe przejściowe trudności. Wielu pojawia się u lekarza dopiero wówczas, gdy w stolcu zauważają krew lub są one na tyle nienaturalne, że zaczynają budzić duże zaniepokojenie. Niestety w większości takich przypadków, stan zdrowia pacjenta jest już dość mocno rozwinięty.

Rak jelita grubego objawy – co warto wiedzieć

Objawy raka jelita grubego w zależności od stopnia zaawansowania. Dodatkowo wystąpić mogą silne bóle brzucha. Charakterystyczne jest także pojawienie się biegunki lub całkiem przeciwnego objawu- zatwardzenia. Do tego wielu chorych odczuwa przy tym uczucie niepełnego wypróżnienia się.

W niektórych wypadkach znamienne jest występowanie wymiotów. Wszystko to powoduje, że chory w szybkim czasie traci wagę oraz odczuwa niemijające zmęczenie organizmu. A przecież im człowiek słabszy, tym walka z tak wielkim przeciwnikiem, jak rak jelita grubego, staje się jeszcze trudniejsza.


Trzeba przy tym zdać sobie sprawę, że objawy tego nowotworu nie zawsze muszą wskazywać na niego. Są one tak powszechne, że równie w dużym stopniu mogą dotyczyć innych chorób. Każdy chory więc musi zostać poddany szybkim badaniom diagnostycznym dojść do niezwykle istotnych zmian,  a nawet do zapalenia otrzewnej.

3.

Uchyłkowatość jelita grubego

Uchyłkowatość jelita grubego rozpoznaje się poprzez badanie zwane kolonoskopią. To lekarz na jej podstawie może zdecydować, jak dalej ma postępować pacjent. W niektórych przypadkach można zalecić tylko odpowiednią dietę i zmianę trybu życia.

Czasem jednak niezbędne jest przeprowadzenie operacji, nawet z wycięciem jelita włącznie. Charakterystyczne przy tym jest to, że powstałe już uchyłki nie mają szans na całkowite wyleczenie. Można jedynie postępować tak, by nie pozwolić się im rozwinąć. Lekarze zalecają przede wszystkim stosowanie odpowiedniej diety. To ona jest źródłem wszystkich powstających w jelitach problemów.

Uchyłkowatość jelita grubego profilaktyka

Należy pamiętać aby zapobiegać częstym zaparciom, bo to właśnie to jest głównym winowajcom. Osobom, które mają z nimi problemy zaleca się wypijanie dużych ilości wody, nawet do dwóch litrów na dzień.

 

Dzięki temu nasz organizm będzie wypróżniał się w sposób regularny i prawidłowy, ale też zapobiegnie to powstającym kłopotom z uchyłkowatością jelit. Bo nikt, kto nie miał z tą chorobą do czynienia, nie jest w stanie zrozumieć, jak bardzo może ona uprzykrzyć życie i uniemożliwiać normalne codzienne funkcjonowanie.Dlatego uchyłkowatość jelita grubego jest chorobą której lepiej zapobiegać niż leczyć.


pl_PLPolski