Jak obniżyć cholesterol

jak obniżyć cholesterol

W dzisiejszych czasach bardzo często słyszymy o negatywnych skutkach podwyższonego cholesterolu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i produktów obniżających jego stężenie. Czy więc jest okryty złą sławą cholesterol i jak jego poziom wpływa na nasz organizm?

Co to jest cholesterol ?

Cholesterol to nic innego jak tłuszcze, które krążą we krwi, a mianowicie fosfolipidy i trój glicerydy. Tłuszcze te są  bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania , ponieważ wpływają na budowę ścian komórkowych.

Niebezpieczeństwo podniesienia poziomu cholesterolu zaczyna się wówczas, gdy stężenie tych tłuszczy zaczyna rosnąć przyjmując postać miażdżycowych blaszek, które zaczynają blokować przepływ krwi.

cholesterol badania

Proces ten może mieć wpływ na wywołanie choroby wieńcowej, a nawet zawału serca. We krwi cholesterol przenoszony jest w połączeniu z białkiem, czyli w postaci lipoprotein, które możemy podzielić w zależności od rodzaju białka na te o niskiej gęstości  (LDL) oraz te o gęstości wysokiej (HDL).

Możliwość wystąpienia zawału serca jest wówczas, gdy stężenie LDL i cholesterolu całkowitego jest bardzo duże, a także, gdy stężenie HDL jest niewielkie.

Sprawdź: Lipid Control Plus na wysoki cholesterol

Jak obniżyć cholesterol

Co wpływa na stężenie cholesterolu

W wielu przypadkach odpowiedzialność za stężenie cholesterolu we krwi spoczywa na sposobie odżywiania się oraz na trybie życia. Niemniej naukowcy dowodzą, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi nie jest spowodowany tylko i wyłącznie złą dietą.

Pokarm bogaty w cholesterol wchłaniany jest do krwi w niewielkiej ilości, zaś jego wysokość jego stężenia zależny jest od tego ile tłuszczu zostaje przez organizm wyprodukowanego. Niemniej należy wiedzieć, że spożywanie tłuszczów nasyconych ma wpływ na pobudzanie organizmu do produkowania cholesterolu. Do negatywnych czynników mających wpływ na jego powiększenie zaliczyć możemy nadmierne kilogramy, nikotynę, brak ruchu, a także predyspozycje zawarte w genach.

Co pomaga w obniżeniu cholesterolu​​​​

Aby obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi możemy wspomagać nasz organizm naturalnymi preparatami takimi jak wspomniałem powyżej czosnek oraz witamina C i E.

  1. Czosnek zmniejsza stężenie cholesterolu, a dzięki swoim bezpiecznym w działaniu właściwościom może być przyjmowany przez długi okres czasu.
  2. Przyjmowanie witaminy E  nie ma bezpośredniego wpływu na obniżenie stężenia cholesterolu, wpływa jednak na podniesienie poziomu HDL hamując powstawanie blaszek miażdżycowych we wstępnym etapie.
  3. Przyjmowanie witaminy C ma z kolei wpływ na wzmocnienie działania witaminy E.
  4. Pozytywne działanie ma także przyjmowanie chromu, który oddziałując na przyjmowaną żywność obniża zły, a podnosi dobry cholesterol.
  5. Nie można też zapominać o ruchu. Podczas wysiłku fizycznego następuje podniesienie poziomu HDL, dlatego też tak ważny jest właśnie ruch.

Wysoki cholesterol – jaką dietę zastosować

Czego nie jeść na diecie cholesterolowej​​​​​

Osoby, które muszą uważać na poziom cholesterolu w organizmie, powinny bezwzględnie odstawić wszelkie tłuste potrawy. Tyczy się to przede wszystkim tłustych mięs i wędlin. Niewskazane jest także jedzenie parówek, podrobów i kiełbasy salami. Dieta na cholesterol powinna zawierać chude mięso oraz wędliny, szczególnie te z drobiu.

A co warto jeść ?

Dla zdrowia dobrze także, gdy będzie spożywać się ryby, głównie makrele, łososie i tuńczyki, ponieważ zawierają one w swoim składzie kwasy tłuszczowe Omega 3, które pomagają chronić przed zawałami i chorobami serca.Wysoki cholesterol dieta – Od czasu do czasu można pozwolić sobie na zjedzenie jajka, nie częściej jednak niż jedno na tydzień.

dieta na  wysoki cholesterol

Cholesterol dieta – dla osób kontrolujących poziom cholesterolu powinna przede wszystkim być bogata w owoce i warzywa. Dobrze także wprowadzić do menu zboża, które bogate są w błonnik pokarmowy, bo to bowiem on jest odpowiedzialny za obniżanie cholesterolu.A co z białkiem ?Wszelkie zaś produkty nabiałowe wybierać tak, by miały jak najmniej tłuszczu, a zamiast pieczywa jasnego, raczej przestawić się na to ciemne. Dieta na cholesterol nie powinna zawierać jakiekolwiek słodycze, lody i desery, ale też tzw. fast foody są najgorszym wrogiem. Ich spożywanie niemal natychmiast podnosi poziom cholesterolu w znacznie większej ilości niż inne produkty.

Wysoki cholesterol dieta – tylko stosowanie się do takich zasad, gwarantuje utrzymanie cholesterolu na prawidłowym poziomie. Warto także zapoznając się z suplementami które pomogą w walce z wysokim cholesterolem – zioła obniżające cholesterol.

Jak jeszcze mogę obniżyć cholesterol

Na szczęście w naszych czasach obniżanie cholesterolu nie jest zbyt skomplikowaną sprawą. Jest wiele metod obniżania złego cholesterolu, zalicza się do nich aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinno się zaczynać od tych prostych, na przykład od krótkich spacerów, a następnie je wydłużać. Dokładać też kolejno następne ćwiczenia, zaczynając od pływania na basenie, przez jazdę na rowerze, bieganie, kończąc na aerobiku.Dla wielu ludzi aktywność fizyczna i Dieta cholesterolowa to jedyna metoda poradzenia sobie z tą przypadłością, gdyż nie mogą oni przyjmować leków ze względu na stan swojej wątroby.

Jeśli chodzi o dietę, warto wykluczyć z niej tłuste mięsa, ograniczyć jak najbardziej przyjmowanie tłuszczów zwierzęcych. Jeśli musimy szybko działać, na jakiś czas warto przerzucić się na dietę wegetariańską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *