Zielona kawa to nie żaden specjalny gatunek kawy, ale normalne ziarna tej rośliny, tyle że nie poddane obróbce cieplnej. Jak wiadomo, kawa, którą pijemy, jest wcześniej palona, co nadaje jej więcej aromatu i charakterystycznego, lekko gorzkiego smaku.

 Niestety to, co podnosi walory smakowe kawy, może przy okazji spowodować utratę cennych substancji. W procesie palenia kawa zyskuje na smaku, ale staje się jednocześnie mniej bezpieczna dla zdrowia.

Zielona Kawa


zielona kawa

Tymczasem zielona kawa jest przeciwieństwem kawy czarnej. Smakuje gorzej, nie ma tak wyraźnego zapachu i nie pobudza w takim samym stopniu, co filiżanka czarnego napoju. Zobacz także artykuł na temat  herbaty i jej właściwości - Czerwona herbata.

Z drugiej strony jednak, w zielonej kawie jest mniej substancji pobudzających, a więc takich, które źle wpływają na układ krążenia.

Z powodu trochę gorszego smaku zielonej kawy nie podaje się jako napoju, ale używa się jej do produkcji tabletek. Ale jeśli ktoś chce, może oczywiście przyjmować zielone ziarna kawy w formie naparu. Zielona kawa tabletki nie podnosi ciśnienia, pomaga za to szybciej spalić tłuszcz. Za przyspieszanie procesu spalania kalorii odpowiadają dwie substancje zawarte w roślinie: kofeina, kwas chlorogenowy.

Właściwości I Działanie Zielonej Kawy

Kofeina jest składnikiem między innymi herbaty, coca coli, guarany. Kawa wyróżnia się jednak tym, że posiada wysokie stężenie owej substancji, a więc może się zaliczyć do bardzo skutecznych środków odchudzających


1.

Kofeina ma właściwości pobudzające. Działa na korę mózgową oraz układ oddechowy. Powoduje rozszerzanie się naczyń wieńcowych i mózgowych, jak również zwiększa wydolność organizmu. Z jamy brzusznej do mięśni i mózgu płynie więcej krwi, do płuc trafia więcej powietrza, a serce pracuje szybciej. Dopóki dawki kofeiny są względnie małe, ma ona zbawienny wpływ na pracę organizmu. Wystarczy jednak przekroczyć zalecane dawki, by organizm źle odczuwał obecność kofeiny w krwiobiegu.

2.

Zwiększa się także wydolność psychofizyczna. Razem z wydajniejszą pracą układu krążenia poprawia się funkcjonowanie układu pokarmowego. Wskutek kofeiny ruchy robaczkowe jelit stają się szybsze, zwiększa się ilość produkowanego moczu, pokarm w żołądku jest szybciej trawiony.

3.

Zielona Kawa wzmaga nawet działanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Kofeina przydaje się, kiedy praca mózgu lekko zwalnia, bo dzięki zielonej kawie lepiej się myśli i łatwiej pokonuje zmęczenie. Przedawkowanie kofeiny powoduje za to problemy ze snem, wzmaga niepokój i zdenerwowanie, osłabia koncentracji. Przy chorobach serca nadmiar kofeiny może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje.

Warto Przeczytać: ​Green Barley Plus

Co jeszcze zawiera zielona kawaDrugi składnik zielonej kawy, czyli kwas chlorogenowy, też nie jest tak zupełnie obojętny dla zdrowia. kwas chlorogenowy, czyli CGA, to antyoksydant i naturalny kwas organiczny. Można go znaleźć nie tylko w ziarnach zielonej kawy, ale również w owocach, na przykład suszonych śliwkach, truskawkach, brzoskwiniach, jak również w pomidorach czy bakłażanach.


W ciągu dnia razem z wypijaną kawą do organizmu trafia około 1 gram tego kwasu. Kwas chlorogenowy sprawia, że cukry w przewodzie pokarmowym wchłaniają się wolniej i właśnie dzięki tej zalecie jest to substancja uważana za odchudzającą. Kwas chlorogenowy pomaga też oczyścić organizm z grzybów, bakterii i wirusów.

Jaka jest skuteczność odchudzania z zieloną kawą  ?

 Czy jednak zielona kawa naprawdę może pomóc w skutecznym i długotrwałym odchudzaniu? Z jednej strony ma w swoim składzie cenne substancje, z drugiej – ich nadmiar nie jest wcale taki dobry dla zdrowia. Nie ma też badań, które by jednoznacznie stwierdziły, że dzięki zielonej kawie da się stracić na wadze, i to bez skutków ubocznych.

W Indiach przeprowadzono jedne badania sprawdzające działanie zielonej kawy, nie są one jednak traktowane jako wiarygodne. Badania przeprowadzono na grupie zaledwie 16 osób, w dodatku tylko w określonym wieku, a nie w całym przekroju. Preparat podawano w różnych dawkach, część osób dostała placebo.

 

Wynik zamazuje również to, że uczestnicy badania wykonywali ćwiczenia fizyczne, które pomagały im spalić część kalorii. Utrata wagi nie jest więc wyłącznie efektem stosowania zielonej kawy. Indyjskie badania nie były też tak do końca niezależne, ponieważ lekarze prowadzący testy otrzymywali finansowe granty od producentów specyfiku.

Innymi słowy, skuteczność zielonej kawy bądź jej brak mogą potwierdzić dopiero profesjonalne badania kliniczne, przeprowadzone na znacznie większej grupie pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Nie można też w trakcie testów wspomagać działania zielonej kawy dodatkowymi bodźcami, takimi jak uprawianie sportu.

Badania nad zieloną kawą i jego efekty


Wątpliwości budzi też jeden ze składników zielonej kawy – kwas chlorogenowy. Jego obecność może być zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza gdy przyjmuje się większe dawki preparatu. Wysokie stężenie kwasu chlorogenowego może bowiem wywoływać niepożądane skutki uboczne, co wykazały badania przeprowadzone w Australii.

Opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry wnioski australijskich badań pokazują, że kwas chlorogenowy wcale nie musi przyspieszać procesu spalania kalorii. Wprost przeciwnie, może nawet wywołać niewielki wzrost wagi, ponieważ w wątrobie odkłada się większa ilość tłuszczów.

Badania nie były jednak prowadzone na ludziach, ale na myszach, można jednak założyć, że ludzki organizm zareaguje na kwas chlorogenowy w bardzo zbliżony sposób.


 Myszy, którym podawano kwas chlorogenowy nie chudły, tylko przybierały na wadze tak samo, jak zwierzęta na diecie wysokotłuszczowej. Dawka, którą podawano myszom, była równa pięciu filiżankom czarnej kawy. Podczas badań zauważono również, że organizm zwierząt stał się bardziej odporny na działanie insuliny.

error: Content is protected !!
pl_PLPolski