Wysokie Ciśnienie

Wysokie ciśnienie to powód do niepokoju. Nie można w żadnym względzie tego zbagatelizować. Kłopoty z nadciśnieniem to prawdziwa zmora naszych czasów. Już nawet osoby dobiegające trzydziestki są bowiem mocno na nie narażone. Oczywiście nic nie dzieje się bez powodu. Na wysokie ciśnienie „pracujemy” bowiem całe życie. Charakterystyczne jest przy tym to, że nie zawsze daje ono od razu objawy.

wysokie cisnienie

Czasem z wysokim ciśnieniem żyjemy przez kilka lat, zanim pojawią się widoczne symptomy. Dlatego lekarze apelują, by młode osoby choć raz w roku mierzyły sobie ciśnienie. Jest to ważne, bowiem im wcześniej taka tendencja zostanie zauważona, tym szybciej można zareagować i przeciwdziałać poważnym konsekwencjom

Co jeszcze dobrze wiedzieć  wysokim cisnieniu

O wiele gorzeje, jeżeli wysokie ciśnienie głębsze podłoże i wymaga leczenia farmakologicznego. O tym jednak zawsze może zdecydować tylko i wyłącznie lekarz. Samemu nigdy nie można stawiać diagnozy, bo może to się dla nas źle skończyć. Pamiętać także trzeba, że wysokie ciśnienie jest dziedziczne.

Duże więc prawdopodobieństwo, że jeśli cierpiała na nie nasza babka, a potem matka, że również my odczujemy je na własnej skórze. Z pewnością mamy jednak pewną przewagę - wiedzę i możliwości, by walczyć z problemem jakim jest wysokie ciśnienie , o których wcześniej można było tylko pomarzyć.

Objawy nadciśnienia tętniczego


Podwyższone ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych objawów nadciśnienia tętniczego, których absolutnie nie wolno bagatelizować. Zewnętrzne objawy są prawie nie wyczuwalne do czasu, aż nadciśnienie nie osiągnie bardzo wysokich wartości. Wówczas, nieleczone może nawet spowodować wylew krwi do mózgu.


Do objawów nadciśnienia zaliczyć można także bóle i zawroty głowy, a także problemy z widzeniem. Najczęściej jednak problem nadciśnienia tętniczego rozpoznawany jest przy okazji innych badań, bo pacjent z uwagi na lekkie objawy lub ich brak nie podejrzewał występowania problemu.


Wielu pacjentów zgłasza także, że przed rozpoznaniem nadciśnienia odczuwali lekkie kołatanie serca i bóle w jego okolicy.

Nadciśnienie leczenie

1.

Najnowsze badania pokazują, że ogromny wpływ na zmniejszenie nadciśnienia tętniczego krwi ma zmiana dotychczasowego trybu życia oraz uzupełnienie diety w makroelementy i składniki mineralne, których do tej pory brakowało. Bardzo dobry wpływ ma uzupełnienie diety w magnez i wapń.

Wapń wpływa na obniżenie ciśnienia krwi ma pozytywne działanie na poprawę pracy serca. Magnez zaś działa na przepływ krwi, dzięki czemu obniża jego ciśnienie. Związane jest to z faktem, iż magnez powoduje rozkurczanie się mięśni gładki.

 Innym pierwiastkiem mającym dobroczynny wpływ na ciśnienie krwi jest potas. 

2.

W przypadku, gdy zażywanie tych pierwiastków nie przyniesie oczekiwanego skutku, a ciśnienie nadal będzie wysokie należy wprowadzić do diety preparaty i produkty zawierające witaminę C oraz głóg lub czosnek, które powinny skutecznie wpłynąć na obniżenie ciśnienia.


Warto także sięgnąć po preparaty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Odnajdziemy je w oleju lnianym i olejach rybnych. Dołączyć można także preparaty bogate w koenzym Q10 Kwasy tłuszczowe w nich zawarte wpłyną na usprawnienie przepływu krwi w naczyniach.


3.

Naturalne sposoby są jednak skuteczne przy niewielkim wzroście ciśnienia. W przypadku bardzo wysokiego ciśnienia konieczna jest wizyta u kardiologa, aby zapobiec skutkom takiej sytuacji. Nie można zapomnieć jednak o tym, że zdrowy tryb życia. Utrata wagi i ruch na pewno wpłyną na poprawę samopoczucia i będą miały zbawienny wpływ na funkcjonowanie serca.

Niskie ciśnnienie krwi - nie zapominajmy też o nim

Niskie ciśnienie krwi może być poważną przeszkodą w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Osoby cierpiące na tą przypadłość często bowiem czują się niezwykle sennie, są nagminnie zmęczone oraz cierpią na powracające bóle i zawroty głowy.

Trzeba także pamiętać, że niskie ciśnienie krwi może nie dawać długo żadnych widocznych objawów. O wiele jednak częściej występują klasyczne symptomy, z których rozpoznaniem problemu nie ma żaden lekarz.

Niskie ciśnienie krwi przyczyny

Zanim jednak sięgnie się po bogactwo medycyny,  warto skorzystać z metod znanych od lat i również dziś polecanych przez specjalistów. Niedociśnienie swoją przyczynę najczęściej ma w niewłaściwym odżywianiu się i prowadzeniu siedzącego trybu życia.

niskie cisnienie krwi

Zazwyczaj jako głównych winowajców wymienia się przyjmowanie zbyt dużych ilości soli oraz nieuprawianie jakichkolwiek sportów. Oczywiście ani z soli nie trzeba rezygnować w sposób drastyczny, ani nie musimy od razu stawać się wyczynowymi sportowcami.

Wystarczy zwykła ostrożność i wiedza, co nam zagraża. Wiele się także mówi o tym, że na niskie ciśnienie krwi dobrze wpływa picie dużych ilości płynów, najbardziej optymalna dla organizmu to dawka  nawet do 2,5 litra na dobę. Oczywiście można także ratować się kawą. Kofeina wpływa bowiem niezwykle pobudzająco. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, bowiem organizm dość szybko się do niej przyzwyczaja. Tylko w poważnych przypadkach stosuje się leki farmakologiczne.

Niskie ciśnienie krwi leczenie

Niedociśnienie nie jest takim dużym problemem, jak pewnie wiesz łatwiej jest podnieść ciśnienie niż je zbić, dlatego nadciśnienie tętnicze jest o wiele poważniejszą chorobą.  Trzeba wiedzieć, że najwięcej zależy tu od nas samych i od tego, jakie kroki podejmujemy, by nasz organizm jak najdłużej pracował najwydajniej.

Zdrowe odżywianie się, częste spacery, brak stresu- wszystko to działa pozytywnie także na nasze ciśnienie. Zaznaczyć jednak należy, że niskie ciśnienie krwi w żadnym wypadku nie może być lekceważone, gdyż może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

pl_PLPolski