Witaminy Z Grupy B

B1

Witamina B1 należy do licznej grupy witamin z grupy B. Nazywamy ją inaczej tiaminą lub aneuryną. Jest rozpuszczalna w wodzie a jej nadmiar wydalany jest razem  z moczem. Organizm nie potrafi jej przechowywać, więc trzeba ją dostarczać w codziennej diecie. Zapasy wyczerpują się po 2 tygodniach, jest nietrwała, niszczy ją:wysoka temperatura,gotowanie,tlen.

Witamina B1 działanie (Rola w organizmie)

Witamina B1 reguluje funkcjonowanie wszystkich komórek, pobudza prawidłowy wzrost i rozwój całego organizmu. Bierze udział w przemianie węglowodorów,białek oraz tłuszczów w energię. Dzięki niej lepiej pracuje nasz mózg,mięśnie i serce. 

Wspomaga leczenie choroby wieńcowej i zwiększa energię i siłę z jaką serce pompuje krew. Działa na układ mięśniowy, hamując produkcję kwasu mlekowego w pracujących mięśniach. Ogranicza utratę masy ciała. Ma ogromny wpływ na system nerwowy, który dzięki niej prawidłowo funkcjonuje. Poprawia także nasz refleks i koordynację ruchów rąk i oczu.

Co jeszcze zyskasz dzięki witaminie B1

Witamina B1 poprawia nasz nastrój i równowagę emocjonalną, sen, zapobiega depresji. Wspomaga pamięć oraz zmniejsza objawy wyczerpania, łagodzi chorobę lokomocyjną i wzmaga apetyt. Zapewnia dobre funkcjonowanie układu pokarmowego, gdyż działa korzystnie na trawienie i przynosi ulgę w niestrawności. Nawilża i odżywia skórę, która staje się gładka i elastyczna.

​Tiamina niedobór

Niedobór witaminy B1 może pojawić się przy niedożywianiu, nieprawidłowej diecie, u osób odchudzających się. Skutkiem są zaburzenia w systemie nerwowym i psychice: drażliwość, pogorszenie samopoczucia, stany depresyjne. niedobór witaminy b1 objawia się też  przemęczeniem  , utratą apetytu, spadkiem  wagi czy też  nudnościami. Nadmiar tej witaminy zdarza się rzadko,gdyż nie jest toksyczna. Pojawia się wtedy senność, pobudliwość nerwowa, napady kołatania serca.

Witamina B 1 występowania

Jej źródłem w pożywieniu są: wieprzowina, podroby, bób, fasola, ryby, jarzyny.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o witaminie B1

Aby  zmniejszyć straty witaminy B1 ,dobrze jest gotować żywność w minimalnej ilości wody lub na parze. Witaminyb1   może  zmieniać wyniki badań laboratoryjnych i może dawać fałszywie dodatni wynik badania kwasu moczowego lub urobilinogenu. Przyswajanie witaminyB1 zmniejszają: palenie, alkohol, pigułki antykoncepcyjne ,kawa, herbata.

B2

Witamina B2 – jest  kolejną ważna witamina z grupy B . Pomaga w stresie i w okresach napięcia emocjonalnego. Wzmacnia system nerwowy,pomaga w walce z migreną i przyspiesza gojenie ran.

Nazywana jest także ryboflawiną .Witamina B2 rozpuszcza się w wodzie i łatwo się wchłania .Organizm  nie potrafi jej magazynować i wydala z moczem, który ma jaskrawożółtą barwę.Witamina ta  pomaga w uwalnianiu energii z pożywienia: węglowodanów,białek i tłuszczów.

Witamina B2 działanie – rola w organizmie

B2 razem z witaminą A chroni błonę śluzową układu oddechowego, krążenia i wydzielniczego. Jest konieczna do prawidłowego wzrostu organizmu i jego rozwoju. Wraz z żelazem reguluje produkcję czerwonych ciałek krwi,więc jest wykorzystywana w leczeniu anemii jako dodatek do preparatu żelazowego.

Ułatwia wchłanianie żelaza. Bierze udział w syntezie produkcji hormonów m.in. tarczycy dzięki którym utrzymuje się prawidłowe tępo przemiany materii. Zapobiega rozwojowi raka prostaty u mężczyzn,a u kobiet ma wpływ na układ rozrodczy.

Wpływa również korzystnie na system nerwowy .Poprawia samopoczucie , hamuje rozwój depresji ,gdyż reguluje ilość przekaźników nerwowych .Zmniejsza także częstotliwość występowania bólów głowy,zwiększa dopływ energii do mózgu. Razem z innymi witaminami z rodziny B stosuje się ją w leczeniu zaburzeń układu nerwowego(np. padaczce, stwardnieniu rozsianym) Łagodzi też lęki i stresy. Jest potrzebna do zachowania zdrowych paznokci i włosów a także skóry. Dzięki temu może być wykorzystywana do leczenia chorób skóry, jamy ustnej, języka czy warg.

Witamina B2 –  niedobór w organizmie

Niedobór witaminy B2 wywołuje zmniejszenie odporności i zwiększenie wrażliwości na zakażenie. Następstwem mogą być uszkodzenia skóry i jej nieprawidłowe funkcjonowania. Staje się ona tłusta,czerwona, łuszczy się i łatwo ulega zmianom chorobowym. Pogarsza się wzrok , pojawia się nadwrażliwość na światło ,zmęczenie oczu, swędzenie i zaczerwienienie które prowadzi  do bezsenności i rozdrażnienia.

Niedobór witaminy B2 ma niekorzystny wpływ na układ rozrodczy, gdyż prowadzi do nieprawidłowego rozwoju płodu i chorób narządów płciowych u kobiet. Witamina może powodować uczulenia przy nadmiarze oraz jest nie wskazana dla ludzi z przewlekła chorobą nerek.

Witamina B2 – źródło występowania

Najwięcej ryboflawiny można znaleźć w mleku i produktach mlecznych. Oprócz  tego dużą zawartość   jest jej w wątrobie, wołowinie i zielonolistnych warzywach takich jak groch czy fasola.

Co jeszcze powinniśmy wiedziec o witaminie B2

W okresie ciąży i karmienia wzrasta zapotrzebowanie na tę witaminę. Dużo potrzebują jej też dzieci,młodzież i osoby żyjące w stresie.

B3

Witamina B3 – Współuczestniczy w 50 organicznych procesach. Może być skuteczna w profilaktyce chorób serca .Pomaga w odtruwaniu organizmu , ma właściwości  przeciw-utleniające, to tylko niektóre z zalet tej witaminy. Inne nazwy: niacyna,nikotynamid, niacynamid, pelagranina, witamina PP.

Występuje w dwóch postaciach :kwasu nikotynowego i amidu kwasu nikotynowego.Może być produkowana w ludzkim organizmie, ale w bardzo niewielkich ilościach. Niezbędne jest więc jej dostarczanie z pożywienia. Jest wchłaniana w jelicie cienkim.

WitaminaB3 – działanie rola w organizmie

Niacyna bierze udział w bardzo wielu procesach między innymi w uwalnianiu energii z węglowodanów, oddychaniu tkankowym, funkcjonowaniu niektórych koenzymów, także uczestniczy w reakcjach zachodzących podczas rozpadu glukozy, białek i kwasów tłuszczowych, powodujących uwalnianie się energii. Jako składnik koenzymów uczestniczy w reakcjach utleniania i redukcji.

Jakie jeszcze ma działanie witamina B3

Witamina B3 jest niezbędna do prawidłowego  funkcjonowania układu nerwowego ,pokarmowego, syntezy hormonów płciowych( estrogeny,progesteron) i zachowania zdrowej skóry. Działa wspomagająco na układ krążenia, wpływa bowiem na rozszerzenie tętnic. Usuwa z arterii złogi cholesterolu oraz metabolity, które powstają przy artretyzmie oraz obniża poziom cukru we krwi.

Oprócz tego  może być skuteczna w profilaktyce chorób serca. Usuwa bowiem z krwi nadmiar złego cholesterolu(LDL), powodującego twardnienie tętnic i trójglicerydów, a podnosi  poziom dobrej frakcji cholesterolu (HDL).pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek i odtruwaniu organizmu. Niacyna może wspomagać leczenie choroby Raynauda.

Niedobór witaminy B3

Niedobór witaminy B3 zdarza się rzadko. Można go stwierdzić za pomocą testów laboratoryjnych,gdy mamy nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby.Główne objawy to:

 • dysfunkcje układu trawiennego (biegunki, spadek masy ciała, osłabienie).
 • zaburzenia w pracy układu nerwowego (zawroty głowy, bóle głowy, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci i bezsenność).
 • szorstkość i zaczerwienienie skóry tzw. rumień lombardzki (Pelagra)
 • Niacyna nadmiar

  Stosowana dłuższy okres może powodować uszkodzenie wątroby ,arytmię serca, dolegliwości skórne oraz podnieść poziom cukru we krwi.

  Witamina B3-występowanie

  Witamina PP – Najwięcej możemy znaleźć   w mięsie, rybach, ziarnach zbóż. Zioła w których znajduje się witamina to :kozieradka, świetlik, pokrzywa, mięta, liście malin, oprócz  tego znajdziemy ją w serach i jajach.

  Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o witaminie B3 -pp

  Witamina jest odporna na działanie wysokiej temperatury, kwasów,intensywnych naświetleń. Nie zostaje zniszczona podczas gotowania, ale przechodzi do wywaru, który warto wykorzystać. Przy nadmiernym spożyciu słodyczy i cukru w rożnej postaci prowadzi do utraty niacyny.

  B4

  WitaminaB4 działa ożywiająca na umysł i  jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Wspomaga przemianę tłuszczów. Jest to substancja witaminopodobna. Cholina jest składnikiem wielu związków, m.in. lecytyny,oraz częścią neuroprzekaźnika który przewodzi sygnały nerwowe.

   Zajmuje się przetwarzaniem ,stapianiem i transportowaniem cząsteczek tłuszczu. Ułatwia transport tłuszczów tłuszczów z wątroby do innych narządów oraz wchłanianie i zużywanie go w komórkach. Organizm ludzki może produkować ją sam ,gdyż posiada kwas foliowy, witaminę B12 oraz aminokwasy.

  Witamina B4 działanie i rola w organizmie

  Cholina działa jako antyoksydant chroniący przed wolnymi rodnikami i przed utlenianiem. Bierze udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu oraz obniża  poziom cholesterolu we krwi.

  Dba również o zachowanie właściwej lepkości krwi. Osoby mające  hipercholesterolemię (wysoki poziom cholesterolu) oraz podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi i leczone są niacyną lub kwasem nikotynowym muszą zażywać dodatkowo cholinę albo lecytynę ,gdyż mają zwiększone zapotrzebowanie na te substancje.Witamina B4 zapobiega gromadzeniu się tłuszczów w wątrobie, rozprowadzając je i także zapobiega  kamienicy pęcherzyka żółciowego.

  Działa oczyszczająco , usuwając substancje szkodliwe  jest to istotne dla chorych na nowotwory wątroby, gdyż cholina usuwa to, co gromadzi się po chemioterapii. Leczy objawy niestrawności. Substancja ta usprawnia pracę mózgu i poprawia pamięć .Wspomaga produkcję hormonów.

  Niedobór witaminy b4 – choliny

  Skutkiem niedoboru choliny może być zbytnie nagromadzenie tłuszczu w wątrobie.Niedobór powoduje ,że cholesterol krąży we krwi, ale nie dociera do komórek.Komórki tracą aktywność i nie są w stanie przesyłać sygnałów do mózgu, a niekiedy nawet obumierają

   Niedostatek witaminy b4 może  u człowieka odpowiadać za choroby serca, wrzody żołądka, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia trawienne, zahamowanie wzrostu oraz uszkodzenie wątroby i nerek. Może powodować obniżenie sprawności umysłowej pamięci, upośledzać zdolności koncentracji, bezsenność, rozdrażnienie, bóle głowy, zaparcia.

  Nadmiar witaminy B4

  Objawami przedawkowania choliny mogą być wymioty,nudności,biegunka.

  Witamina b4  występowanie

  Najlepszym „dostawcą” choliny są żółtka jaj, wątroba i inne podroby, warzywa – kapusta ,szpinak,pomidory,rośliny strączkowe, chude mięso,mleko, soja, ziarna zbóż(kiełki pszenicy).

  Co jeszcze powinniśmy wiedziec o cholinie – witaminie b4

  Stres dwukrotnie zwiększa zapotrzebowanie na cholinę – więc najlepiej go unikac. Witamina b4 jest  także wykorzystywana w leczeniu choroby Alzheimera.

  B5

  Witamina B5 – Jest witaminą która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i kwas antotenowy zapewnia  nam świeżość i siłę.

  W aptekach można ją kupić w postaci pantotenianu wapnia lub pantenolu.W jej skład wchodzi pantenol, panteina, koenzym A. Jest powszechna w przyrodzie choć w stanie wolnym występuje rzadko.

  Witamina B5 rola w organizmie i działanie

  Witamina B5 podobnie jak inne witaminy z grupy B jest niezbędna do przemiany białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów. Pomaga w budowaniu komórek i ich normalnym funkcjonowaniu.

  Bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu oraz hormonów. Zapobiega przemęczaniu i usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Jest potrzebna do zachowania zdrowia i funkcjonowania gruczołu nadnerczy. Wpływa na prawidłowe tempo wzrostu.

  Działanie witaminy b5 przyczynia się do zachowania szczuplej sylwetki lub do utraty wagi, gdyż przyspiesza uwalnianie się tłuszczów z komórek tłuszczowych. Dzięki temu pomaga w ich spalaniu. Jest potrzebna do utrzymania zdrowego systemu nerwowego i przekaźników nerwowych. Łagodzi stres ponieważ wytwarza hormony antystresowe , także zapobiega stanom zapalnym .

  Niedobór witaminy B5

  Powoduje bóle i sztywność w stawach , uczucie odrętwienia, skurcze w ramionach i nogach. Skutkiem jest też  poranna sztywność i bolesność ,utrudnione poruszanie rękami i nogami. Brak kwasu pantotenowego  ma również niekorzystny wpływ na skórę , włosy i paznokcie.

   Powoduje wypadanie włosów, przedwczesną siwiznę,suchośc skóry. Objawami zbyt małej ilości  witaminy b5 w organizmie są zaburzenia systemu nerwowego: trudności z nauką, uczucie rozdrażnienia, depresje. Pojawiają się zakłócenia układu sercowo-naczyniowego i trawiennego.

  Witamina b5 – nadmiar w organizmie

  Kwas pantotenowy należy do najbezpieczniejszych witamin , ale jej bardzo wysokie dawki wywołują biegunkę i niewielkie bóle brzucha.

  Witamina b5 występowanie

  Najwięcej jest jej w wątróbce, otrębach pszennych, rybach (np. pstrągach, śledziach, makrelach)występuje  także w serach, mleku pełnym, ziemniakach.

  Co jeszcze powinniśmy wiedziec o  witaminie b5 – kwasie pantotenowy

  Witamina B5 pobudza wytwarzanie witaminy D. Nie wolno jej stosować w przypadku uczulenia na witaminę C lub hemofilii.

  B6

  Witamina B6 – inna nazwa z którą możemy się spotkać to pirydoksyna. Uczestniczy  aktywnie aż w 100 reakcjach chemicznych. Bierze udział w przemianie białek i aminokwasów. Wspomaga mózg i zapobiega anemii.Nazwa ta obejmuje grupę związków ,do których zaliczamy m.in. pirydoksynę,pirydoksal, pirydoksyaminę.

   Organizm nie potrafi jej magazynować ,a zapasy wyczerpują się po miesiącu. Musi być dostarczana w pożywieniu lub za pomocą preparatów witaminowych.

  Witamina B6 rola w organizmie

  Witamina B6 pełni kluczową rolę w organizmie . Kieruje procesami  rozkładu białka na aminokwasy i stwarza kwaśne środowisko. Umożliwia przemianę tłuszczów i węglowodanów. Bierze udział w tworzeniu enzymów pobudzających procesy organiczne ,hormonów i hemoglobiny. Reguluje wytwarzanie prostaglandyn normujących ciśnienie ,skurcze mięśni i pracę serca .Pomaga zapobiegać chorobie wieńcowej i udarom mózgu. Dzięki temu że otrzymuje prawidłowy poziom homocysteiny.

  Witamina b6 działanie – na co działa?

  Pobudza tworzenie  czerwonych krwinek  , zapobiega niedokrwistości. Leczy niektóre postaci anemii. Wspomaga czynność mózgu i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Poprawia samopoczucie i reguluje procesy myślowe, zapewnia równowagę psychiczną .

  Działa jak środek uspokajający ,zapobiega depresji, drażliwości,zmniejsza wahania nastroju i bóle głowy. Ułatwia zasypianie. Zalecana jest także chorym na cukrzyce , którzy są narażeni  na ryzyko uszkodzenia nerwów.  Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Pomaga w leczeniu astmy , zmniejsza jej objawy i przynosi ulgę podczas jej napadów. Zwiększa odporność , ponieważ uczestniczy w tworzeniu białych krwinek  i wpływa na tworzenie przeciw ciał. Wspomaga również leczenie nerek.

  Niedobór witaminy b6 – objawy niedoboru witaminy b6

  Niedobór powoduje zaburzenia  w całym organizmie .Pojawiają się nieprawidłowości w układzie nerwowym. Odczuwamy : apatię ,bezsenność, pogorszenie samopoczucia. Zmniejsza się nam odporność na infekcje. Brak witaminy B6 zakłóca pracę mięśnia sercowego, powstają zaburzenia pracy nerek , tworzą się kamienie nerkowe. Częściej odczuwamy zmęczenie a nawet nudności i odruchy wymiotne. Prawdopodobnie brak witaminy B6 zwiększa także ryzyko chorób nowotworowych.

  Nadmiar witaminy b6 objawy

  W nadmiarze jest toksyczna i może być szkodliwa. Powoduje wtedy uszkodzenie nerwów i niekorzystne objawy w układzie nerwowym. Nadmiar ma również niekorzystny wpływ  na obecność aminokwasów we krwi.

  Witamina b6 występowanie

  Witamina B6 znajduje się w wielu produktach. Najwięcej jest jej w mięsie, rybach, drobiu, jajkach,mleku, warzywach,zbożach.

  Co jeszcze powinniśmy wiedziec o witaminie b6

  Witamina B6 przyspiesza i ułatwia  wchłanianie magnezu. Witaminę b6 powinni przyjmować ludzie narażeni na promieniowanie, chorzy na serce,nerki , nowotwory,astmę. Niedobór witaminy B6 utrudnia działanie wapnia , magnezu, miedzi ,selenu.

  B7

  Witamina B7 -Inne nazwy to :biotyna, witamina h, koenzym R, czynnik ochrony X. Wykazuje odporność na temperaturę , więc obróbka kulinarna jej nie niszczy. U człowieka synteza biotyny dokonuje się w jelitach i jej wydalanie z moczem lub kałem jest zwykle wyższe niż dostarczanie z pożywienia, ale u zdrowych ludzi nie ma potrzeby jej uzupełniania. Część zapotrzebowania jest pokrywana przez mikroflorę jelitową.

  Witamina b7 w kosmetyce

  Witamina B7 to witamina piękności. Jej zasługą są ładne, lśniące i mocne włosy, zdrowy wygląd skóry i mocne paznokcie. Decyduje o prawidłowej przemianie materii. Wpływa na prawidłową pracę gruczołów potowych.

  Witamina B7 rola  i działanie

  Witamina B7 bierze udział w syntezie i rozkładzie tłuszczów, aminokwasów i węglowodanów, jest niezbędną witaminą do prawidłowej przemiany materii. Wpływa na zdrowy wygląd skóry , włosów i paznokci gdyż zawiera  cząstki siarki chroniącej skórę i włosy. Docierając do komórek, dostarcza organizmowi tego pierwiastka. Jest odpowiedzialna za kontrolowanie przemiany tłuszczów,więc decyduje o zawartości tłuszczu w komórkach skóry.

  Zapobiega zatem wzmożonej aktywności gruczołów łojowych powodujących  kłopoty ze skórą i przetłuszczającymi włosami. Wspomaga leczenie łysienia i chorób skórnych. Współuczestniczy w przemianach glukozy. Dzięki temu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, witalność,dobre samopoczucie,zmniejsza ból i wrażliwość. Zapobiega depresji. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i jest niezbędna do wchłaniania kwasu askorbinowego. Wraz z  witaminą K bierze udział we właściwym krzepnięciu krwi. Reguluje proces wzrostu .

  Witamina b7 niedobór

  Niedobór może być spowodowany wyjałowieniem flory bakteryjnej jelit, giną wówczas przyjazne bakterie  w jelitach które  wytwarzają biotynę.Brak lub niedobór witaminy b7 odbija się  na wyglądzie skóry i włosów, które wypadają , kruszą się, łamią ,są matowe lub z łupieżem. Na skórze dłoni, nóg i ramion pojawiają się zmiany łuszczycowe. Skóra jest tłusta albo bardzo wysuszona i szara. Paznokcie rozdwajają się .

  Innymi sygnałami świadczącymi o niedoborze mogą być objawy takie jak: uczucie zmęczenia,obniżenie nastroju  prowadzące do depresji, senność, nudności,brak apetytu. Inne skutki to powiększenie wątroby ,wzrost cholesterolu we krwi, zanik odruchów mięśniowych .U dzieci o niedoborze witaminy H świadczy łuszczenie się skóry na czaszce i na twarzy.

  Witamina b7 występowanie

  Występowanie witaminy h: można ją znaleźc w  mleku ,warzywach, mięsie, wszystkich żywych komórkach roślinnych i zwierzęcych. Niestety  owoce i warzywa posiadają małą ilośc tej witaminy.

  Wiamina h – zastosowanie

  Czytając artykuł można wyciągnąc jasne wnioski że witamina b7 pomoże Ci w problemach ze skórą i włosami. Jeśli spotykasz się z objawami które zostały opisane powyżej np: sucha skóra czy rozdwajające paznokcie, wtedy warto pomyślec o witamine h w tabletkach

  Co jeszcze warto wiedziec o witaminie b7 – witamina h

  Niedobory biotyny mogą wpływać na powstawanie  wad wrodzonych u płodu.Wchłanianie witaminy H zaburzają estrogeny(żeńskie hormony płciowe) co sugeruje , by kobiety regularnie stosujące antykoncepcję dodatkowo zażywały biotynę. Produkty w puszce zawierają mniejszą ilośc biotyny.


  B8

  Witamina B8 – Inozytol – nazywany niegdyś cukrem alkoholowym , jest izomerem glukozy .Biologicznie aktywną formą inozytolu jest mezoinozytol- występujący powszechnie u roślin i zwierząt.

  Inozytol rola w organizmie – funkcje witaminy B8

  Inozytol pełni podobną role jak cholina. Przeciwdziała odkładaniu się tłuszczów w wątrobie i innych narządach. Bierze udział w budowie błony komórkowej  i lipoprotein. Uczestniczy w przenoszeniu sygnałów nerwowych i reguluje działanie enzymów. Należy do najlepszych środków odprężających ,uwalnia od napięcia i leków ,pomaga w zasypianiu. Stoi na straży równowagi miedzi i cynku w komórkach mózgu , co ma duże znaczenie  dla systemu nerwowego.

  Uczestniczy w wytwarzaniu spermy ,toteż jego brak może stanowić jedną z przyczyn męskiej niepłodności. Poprawia stan włosów, dlatego tez stosuje się go w celu zapobiegania łysieniu. Zapobiega zaparciom poprzez działanie stymulujące mięśnie w układzie trawiennym. Obniża ciśnienie krwi powstałe wskutek stresu. Bierze udział w przemianach glukozy.

  Jednak u diabetyków podwyższonypoziom glukozy we krwi hamuje przyswajanie inozytolu w komórkach mózgowych i nerwowych. Powoduje to niedobór w mięśniach ,zakłócania motoryczne i nerwowe. Sam inozytol może mieć leczniczy wpływ na choroby  nerwów towarzyszące cukrzycy i chroni przed neuropatią cukrzycową.

  Niedobór witaminy B8

  Aby organizm mógł wykorzystywać witaminę B8 – inozytol  z pożywienia, potrzebny jest enzym fytaza, który znajduje się w soku jelitowym i kosmykach jelitowych. Dlatego tez jeżeli powstają zakłócenia w środowisku jelitowym , może dojść do niedoboru witaminyB8 .Ma on miejsce podczas niewłaściwego odżywiania  się. Niedobór witaminy może być przyczyną arteriosklerozy. Prowadzi do wypadania włosów,zaparć,wysokiego poziomu cholesterolu we krwi,wysypki skórnej , nadpobudliwości oraz zmian nastroju.

  Dzięki innym witaminą takim jak: witamina B1, witamina B2, witamina C, fosfor, cholina polepszamy wchłanianie inozytolu.

  Nadmiar witaminy b8

  Dotychczas nie wykazano,ani nie zaobserwowano nadmiaru witaminy b8- inozytol.

  Witamina b8 występowanie

  Największą ilośc witaminy b8 znajdziemy w: mięso, nasiona, mleko, wątroba, drożdże, warzywa, owoce cytrusowe,jaja orzechy

  Co jeszcze powinniśmy wiedziec o inozytolu

  U osób pijących dużo kawy , herbaty, oraz innych napojów zawierających kofeinę może wystąpić niedobór inozytolu. Substancję ta tracą również osoby  ,które pija zbyt wiele wody (ponad 2,5 l dziennie) gdyż wypłukuje ona witaminę b8 z organizmu.

  B9

  Kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu. Wpływa na zachowanie kodu genetycznego komórek,reguluje podziały komórkowe i przekazywanie cech dziedzicznych. Jest „pokarmem” dla mózgu. Inna nazwa witaminy B9 to: kwas foliowy, folacyna, witamina Bc.

  Witamina B9

  Kwas foliowy ma  wiele postaci i oznacza grupę związków(teoretycznie ok. 150 rozmaitych form).Witamina b9 ma postać jasnożółtej substancji, która łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ponieważ jest bardzo wrażliwa,najczęściej dostaje się do organizmu w postaci związanej z kwasem glutaminowym ,lub jego solami, dzięki temu nie zostaje zniszczona przez bakterie jelit i bezpiecznie dociera do błony śluzowej.

  Kwas foliowy działanie i rola w organizmie

  Witamina B9 reguluje rozwój i funkcjonowanie wszystkich komórek oraz prawidłową pracę różnych układów w organizmie. Wraz z witaminą B12 współuczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Przeciwdziała anemii, pobudzając procesy krwiotwórcze. Jest nosicielem węgla  przy tworzeniu hemu,części hemoglobiny zawierającej żelazo. Witamina ta reguluje rozwój komórek nerwowych w okresie płodowym , dzięki temu zapobiega tzw. wadom cewy nerwowej u płodu, które polegają na powstaniu luki w rdzeniu i przyczyniają się do niewykształcenia mózgu u płodu.

  Ma również pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodka. Jest „pokarmem”dla mózgu i układu nerwowego ,wpływa dodatnio  na jego funkcjonowanie. Bierze udział w powstawaniu tzw. neurostymulatorów ,czyli serotoniny i noradrenaliny.

  Działają one uspokajająco i kojąco. Ma wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego , ponieważ uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego i zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit. Zwiększa odporność, chroni organizm przed rozwojem nowotworów , obniża ryzyko występowania raka macicy u kobiet.

  Kwas foliowy niedobór i jego skutki

  Niedobór kwasu foliowego jest przyczyną najbardziej rozpowszechnionej na świecie awitaminozy  .Najczęściej powoduje ją alkoholizm, ale również długotrwałe jednostronne odżywianie. Niedobór podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia wad rozwojowych układu nerwowego. Niedobór może być również odpowiedzialny za rozszczep podniebienia czy zajęczą wargę u dziecka. Może powodować również niedokrwistość oraz zmiany w szpiku kostnym.Innymi objawami niedoboru są: osłabienie i brak sił, nerwowość, trudności z zasypianiem oraz kłopoty z pamięcią,biegunki.

  Witamina b9 nadmiar

  Gdy kwas foliowy został przedawkowany wówczas  w moczu tworzą się szkodliwe kryształy  folacyny. Mogą wystąpić zaburzenia układu nerwowego ,pokarmowego  oraz alergiczne odczyny skórne.

  Kwas foliowy – co jeszcze warto wiedzieć

  Witamina B9 występuje powszechnie w tkankach wielu roślin i zwierząt ,zwłaszcza zielonych warzywach liściastych,pomarańczach, rybach, mleku, serach, bananach, jabłkach. Działanie kwasu foliowego zmniejsza niektóre leki,np. Przeciwbólowe,kortyzon,antybiotyki. Witamina b9 daje dobre wyniki w leczeniu paradontozy.

  B12

  Witamina b12 ułatwia syntezę kwasów nukleinowych w czerwonych ciałkach krwi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania  układu nerwowego i rozrodczego.

  Dostępna w handlu najtrwalsza, syntetyczna forma tej witaminy ma postać tabletek. Jest to krystaliczny związek o czerwonym zabarwieniu zawierającym fosfor i kobalt. Metale ciężkie i środki utleniające ją niszczą .Jest odporna na działanie  Fenoli i dlatego ta grupa  związków  może być używana do jej konserwowania.

  Witamina b12 działanie i rola

  Witamina b12 jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego. Wpływa na energetyczną przemianę materii, dzięki czemu zapewnia aktywność, wpływa na wzrost, pracę mięśni, ułatwia przemianę żelaza, tłuszczu i pobudza apetyt. Odgrywa ważną role w wytwarzaniu czerwonych ciałek i przeciwdziała niedokrwistości.

  Pomaga w odtwarzaniu kodu genetycznego, aktywizuje budowę kwasów nukleinowych (DNA i RNA), czyli białek wchodzących w skład jąder komórek i zawierających cechy dziedziczne. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

  Wykorzystuje się ją w leczeniu stwardnienia rozsianego. Podtrzymuje dobry nastrój i ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej po stresie, pomaga w uczeniu się i koncentracji. Oddziałuje na układ kostny, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju dzieci oraz dla kobiet w czasie menopauzy ,które są w tym okresie zagrożone osteoporozą,polegającą na utracie masy kostnej.


  Witamina b12 niedobór

  Brak witaminy b12 – najpowszechniejszym skutkiem niedoboru witaminy B12 jest niedokrwistość. Poza tym ze względu na jej rolę, w komórkach szpiku kostnego produkujących krew ,brak tej witaminy powoduje zahamowanie dojrzewania komórek i wytwarzanie czerwonych krwinek. Prowadzi to do anemii, a nawet przyczynia się do zmniejszenia liczby krwinek białych i płytek krwi.

  Niedobór witaminy b12 przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Obserwuje się  długotrwałe rozdrażnienie,irytację , lęki ,  zmęczenie, drętwienie rąk i nóg. Brak tej witaminy  towarzyszy  ciężkim schorzeniom neurologicznym takim jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Brak wit  B12 powoduje upośledzenie wzrostu tkanek. Może być też powodem stanów zapalnych w jamie ustnej, nieprzyjemnego zapachu z ust oraz dolegliwości menstruacyjnych.

  Witamina b12 występowanie

  Źródłem występowania witaminy b12 są produkty pochodzenia zwierzęcego , czyli wątroba, nerki a także chude mięso,ryby, skorupiaki,sery, jajka.

  Co jeszcze musimy wiedzieć o witaminie b12

  Stężenie witaminy B12 wzrasta u kobiet w ciąży , spada przy niedoborze żelaza i witaminy B6. Ludzie po 60 r.ż mają za mało B12, gdyż wraz z wiekiem ich żołądek  wytwarza coraz mniej kwasu solnego potrzebnego do jej wykorzystania.

  B13

  Witamina B13 – O witaminie tej wiemy obecnie bardzo niewiele. Jej wrogami są woda i światło słoneczne. Przeprowadzono dotychczas zbyt mało badań nad tą witaminą, aby podawać konkretne zalecenia i formułować zasady jej podawania. Schorzenia związane z jej niedoborem nie są jeszcze dobrze rozpoznawane.

  Witamina B13 działanie i rola

  Bierze udział w metabolizmie kwasu foliowego oraz witaminy B12.Posiada również działanie ochraniające komórki wątrobowe które dodatkowo działają na proces wytwarzania żółci. Pomaga w leczeniu stwardnienia rozsianego,.Jest również pomocna przy niedoborze białek w organizmie i zatruciach. Obniża stężenie cholesterolu we krwi, lipotropowe, ochronna na miąższ wątroby, odtruwająca, przeciwartretyczna (zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi). Jej obecność zapobiega prawdopodobnie marskości i stłuszczeniu wątroby, ochrania miąższ wątroby przed toksynami, a także mikotoksynami.

  Zwiększa przyrost masy mięśniowej i rozrost tkanki łącznej. Przyśpiesza procesy odnowy . Zapobiega przedwczesnemu  starzeniu. Witaminy b13 tej bardzo potrzebują ludzie starsi, których organizm gorzej przyswaja spożyte pokarmy.

  Witaminab13 występowanie

  Najlepszymi  źródłami naturalnymi są: warzywa korzeniowe, serwatka, płynna część zsiadłego lub zważonego mleka.

  B15

  Kwas pangamowy znany jest także pod nazwą witaminy B15 lub B16.Obecnie staje się  dość popularna na całym świecie.  Kwas jest wykorzystywany  w lecznictwie od lat sześćdziesiątych w krajach byłego Związku Radzieckiego. W naszym kraju jest znana w dość małym stopniu.  Co za tym idzie również rzadko zalecaną. W wielu krajach zwrócono na nią uwagę z powodów właściwości dopingujących fizycznie i psychicznie.   Jako  kwas pangamowy był często niszczony z powodu wadliwej technologii, zmieniany pod względem chemicznym,  co negatywnie odbijało się na jego późniejszych właściwościach farmakologicznych. Należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Badania w USA nad witaminą B15 mają ograniczony zasięg.

  Witamina B15 działanie i rola

  Kwas pangamowy poprzez glicynę ma wpływ przeciwdrgawkowy. Bowiem glicyna hamuje neurony ruchowe rdzenia kręgowego.  Witamina B15 powinna być zalecana  osobom cierpiącym na drżenie mięśni (np. choroba Parkinsona) oraz padaczkę. Wywiera wpływ przeciwzapalny i lipotropowy.

  Stymuluje odpowiedź immunologiczną, łagodzi niektóre objawy astmy, poprawia ukrwienie mięśni oraz innych tkanek. Kwas obniża stężenie cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne. Zapobiega przedwczesnemu męczeniu się mięśni, przyśpiesza wydalanie toksyn azotowych, węglowodorowych, sterydowych i metali ciężkich. Podczas dłuższego zażywaniu kwasu pangamowego widoczne jest ogólne wzmocnienie i pobudzenie organizmu pod względem fizycznym i psychicznym.

  Organizm staje się odporny na przemęczenie. Usprawnia procesy myślowe, człowiek staje się bardziej otwarty, śmiały i rozmowny. Ma wpływ  na miąższ wątroby, zapobiegając stłuszczeniu i marskości wątroby. Pobudza regenerację tkanki łącznej, mięśniowej, chrzęstnej, nabłonków, włosów i paznokci. działa  immunostymulująco i pobudza uwalnianie hormonów. Kwas pangamowy znalazł swoje zastosowanie w leczeniu: nadciśnienia, przewlekłych chorobach  włosów i skóry,otyłości,miażdżycy, chorobie wieńcowej,zaburzeniach krążenia mózgowego. Stosuje się go również  w depresji czy cukrzycy. Ważną rolę pełni również przy zatruciach i chorobach zakaźnych.

  Witamina b15  występowanie

  Jako jej źródło podaje się występowanie w : nasionach dyni, ziarnach sezamu,drożdżach piwnych,brązowym ryżu. Naturalne źródła witaminy B15 nie mogą spowodować hiperwitaminozy. Może ona wystąpić wskutek chemioterapii. Objawami są silne mdłości i nadmierne wydzielanie śliny. Zaprzestanie podawania leku powoduje szybkie ustanie dolegliwości.

  Nadmiar witaminy b15

  Nie stwierdzono toksyczności tego kwasu , jednakże nieliczni sportowcy na początku terapii odczuwali nudności.