Wątroba: Wszystko co MUSISZ Wiedzieć O Wątrobie W Jednym Miejscu

oczyszczanie wątroby

Dla bezpieczeństwa własnego zdrowia warto wiedzieć, gdzie jest wątroba. Jest to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych człowieka, którego zaburzenia funkcjonowania mogą wręcz zagrozić życiu. 

Spis Treści

Gdzie jest wątroba​​​​​​

Wątroba położenie to jama brzuszna, dokładniej pod łukiem żebrowym po prawej stronie.

Wątroba jest ważną częścią układu pokarmowego. Leży tuż obok żołądka, w pewien sposób „nakładając” się na ten organ – patrząc z przodu, kształtem wątroba przypomina trójkąt prostokątny.

 W dolnej części wątroba sąsiaduje z małym pęcherzykiem żółciowym i dwunastnicą, a jeszcze niżej leży okrężnica i jelito kręte. Prawidłowo rozwinięta wątroba składa się z czterech płatów: płata prawego, lewego, ogoniastego i czworobocznego.

Wielkość wątroby zależy przede wszystkim od wieku oraz od ogólnej kondycji zdrowotnej, w jakiej się znajdujemy

wątroba położenie

zdrowa wątroba

W bardzo rzadkich przypadkach wątroba położenie to lewa strona ciała. Dzieje się tak w przypadku dekstrokardii, czyli odwróceniu trzewi – wątroba, serce, żołądek i inne organy wewnętrzne rozlokowane są po przeciwnych stronach niż w przypadku prawidłowej anatomii jamy brzusznej.

Nie jest to stan chorobowy uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu czy życiu człowieka. jeśli wątroba jest zdrowa, powinna być w całości zakryta łukiem żebrowym, choć zdarza się, że u dzieci wątroba zajmuje większą część jamy brzusznej. Wystawanie wątroby spoza łuku żebrowego zazwyczaj oznacza powiększenie się tego organu, a co za tym idzie, stanu chorobowego.

Rola wątroby w organizmie

Wątroba gra istotną rolę zarówno w trawieniu, jak i przetwarzaniu wchłoniętych substancji.

 Wątroba magazynuje krew przepływającą przez organizm i reguluje jej objętość.

Ponadto, wątroba oczyszcza krew ze wszystkich trujących substancji, jakie dostały się do krwiobiegu.Ma duże zdolności regeneracyjne, o czym mogą świadczyć prowadzone obecnie operacje polegające na usunięciu jednego z płatów wątroby- do przeszczepu lub w celach leczniczych.

Usunięty fragment wątroby regeneruje się, jednak przy częstych jej uszkodzeniach dochodzi do zaburzeń w regeneracji i tak zwanej marskości wątroby. Gdy z wątrobą dzieje się cos złego mogą wystąpić następujące objawy:

 • oczywiście ból po prawej stronie brzucha,
 •  mdłości,
 •  Zaparcia,
 • ogólne złe samopoczucie,
 •  a nawet zwykłe bóle głowy.

Co szkodzi wątrobie ?

Wątrobie szkodzi na pewno zbyt tłuste i ciężki tak zwane typowo polskie jedzenie, jest ona wtedy przeciążona i nie radzi sobie z neutralizacją wszystkich toksyn.

Szkodzą jej też niektóre szkodliwe leki, a także te mniej szkodliwe, ale używane w nadmiarze oraz doustne środki antykoncepcyjne.

Jednak najbardziej szkodliwy jest alkohol, gdy pije się go zbyt dużo, komórki wątroby ulegają uszkodzeniu i zaczyna odkładać się w nich tłuszcz. Gdy mimo tego, osoba chora wciąż pije, dochodzi do marskości wątroby.

Objawy chorej wątroby

Chora wątroba dość rzadko boli wskazując od razu wystąpienie problemu. Najczęściej notowanymi objawami chorej wątroby są te, które wskazują pacjenci, u których w późniejszym czasie zdiagnozowano kłopoty z tym organem jest to:

 • Obniżenie ogólnego samopoczucia, przedłużające się zmęczenie czy osłabienie całego organizmu.
 • Chorzy skarżą się też na kłopoty z jedzeniem, objawiające się brakiem apetytu czy nawet jadłowstrętem.
 • Wystąpić mogą także nudności i wymioty o niezidentyfikowanej przyczynie, a także odczuwanie kłucia w brzuchu, zwłaszcza po prawej stronie ciała, pod żebrami. 
 • Mówi się, że chora wątroba nie boli. Nie jest to jednak do końca prawda, bowiem jeśli jest powiększona wątroba, może stwarzać dolegliwości bólowe, które są wyjątkowo nieprzyjemne i często trudne do wytrzymania dla chorego
 • Wątroba powiększa się najczęściej w przypadku zapalenia wątroby o charakterze ostrym, bądź przewlekłym. W przypadku tych dolegliwości zaburzone zostają podstawowe czynności wątroby, nie odtruwa ona prawidłowo organizmu z toksyn,( sprawdź detoxyn jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu z toksyn) co też ogromnie wpływa, na jakość samopoczucia, a może też być przyczyną zatrucia całego organizmu

Biorąc pod uwagę, że objawy chorej wątroby w początkowym stadium są dość trudno rozpoznawalne dla chorego nie powinniśmy pod żadnym pozorem bagatelizować występujących problemów.  Nawet, jeśli jest to ból głowy, wydawałoby się, niewiadomego pochodzenia. Warto wówczas wybrać się do lekarza, aby ewentualni e wykluczyć dolegliwości wątrobowe lub rozpocząć leczenie.

Badania Wątroby

1.

Pierwszym badaniem w​​​​ątr​​​​o​​​​by, aby sprawdzić jak funkcjonuje nasz organ, jest badanie wskaźników krwi. Do oznaczenia funkcji wątroby wykorzystuje się białka osocza i enzymy wraz z określeniem wskaźnika bilirubiny, czyli barwinka żółci. Potocznie o badaniach wskazujących funkcje wątroby mówi się próba wątrobowa. Oznaki chorej wątroby to zarówno podwyższony jak i zaniżony wskaźnik wymienionych wyżej wskaźników krwi.

2.

Jeśli pacjent tego wymaga lekarz może zalecić także badanie USG tego organu, które jest bardzo popularną metodą jej badania. Jeśli po wykonaniu próby wątrobowej określającej wskaźniki krwi i badaniem ultrasonografem są wskazania do wykonania dalszych badań zwykle zaleca się wykonanie tomografii komputerowej wątroby, która pozwala na bardziej szczegółowe określenie problemu. Dzięki ogromnemu rozwojowi możliwości diagnostycznych i wielu unowocześnieniom w badaniach tomografem komputerowym dużo łatwiej jest pomóc choremu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

3.

Inną metodą badania wątroby jest scyntygrafia. Badanie to pozwala na wskazanie ukrwienia tego organu oraz funkcji jej metabolizmu. Badanie scyntygraficzne pokazuje także czy wątroba jest odpowiednio zbudowana i pozwala ocenić stan śledziony, a przede wszystkim jej aktywność odpornościową w przypadku występowania zapalenia wątroby o charakterze ostrym i przewlekłym.

Badanie to polega na podaniu pacjentowi izotopu promieniotwórczego drogą dożylną do krwi. Komórki wątroby wychwytują znacznik, dzięki czemu można go zarejestrować i przetworzyć komputerowo za pomocą scyntygrafu. Badanie to pozwala na ocenę uszkodzenia miąższu wątroby, który może występować w przypadku marskości wątroby czy też ostrych i przewlekłych zapaleń. Dzięki jego dokładności możliwe jest też wykrycie guzów czyli raka wątroby, które podczas badania USG nie zawsze są widoczne.

Biopsja wątroby

Biopsja wątroby polega na pobraniu wycinka z wątroby. Odbywa się to poprzez nakłucie cienką igłą biopsyjną powłoki ciała chorego. W przypadku zakażenia wirusem HCV, a więc w przypadku podejrzenia zapalenia wątroby typu C jest to niezwykle ważne badanie.Wyróżniamy dwa rodzaje biopsji wątroby:

 • Biopsja niecelową, która nazywana jest także ślepą. Podczas biopsji niecelowej lekarz wkłuwa igłę biopsyjną w okolicach dziewiątego bądź dziesiątego międzyżebrza i wybiórczo pobiera biopat, czyli materiał potrzebny do badania oraz celową, która połączona jest z badaniem USG.
 • Do wykonania biopsji niezbędny jest wcześniejszy, kilkudniowy pobyt w szpitalu w celu przygotowania do wykonania tego zabiegu. Zdarzają się też przypadki, że pacjent wcześniejszej hospitalizacji nie wymaga i jeszcze tego samego dnia może zostać przyjęty i wypisany. Wszystko oczywiście zależy od przypadku i od samego pacjenta.
 • Przed wykonaniem biopsji wątroby niezbędne jest zrobienie badań, takich jak morfologia, ultrasonografia organu, krzepliwość krwi oraz poziom barwnika żółci, czyli bilirubiny.
 • Dłuższego pobytu w szpitalu wymagają zwykle pacjenci, u których wykryto niską krzepliwość krwi, bowiem w tych przypadkach niezbędne jest podanie leków wpływających właśnie na krzepliwość.
 • Wbrew pozorom badanie nie jest bolesne. Lekarz wykonuje je stosując znieczulenie miejscowe. Po wprowadzeniu igły biopsyjnej lekarz pobiera materiał, a mianowicie wałeczek, tkankowy potrzebny do wykonania badania. Wałeczek tkankowy może być uważany za odpowiedni, jeśli ma sześć przestrzeni wrotnych. Po zakończonym badaniu lekarz nakłada opatrunek w miejscu wkłucia i badanie uważa się za zakończone.

Dieta wątrobowa

Bardzo dobre dla wątroby będzie spożywanie 5 mniejszych posiłków dziennie, a nie jak się ma w zwyczaju 3 większych, a każde z tych pięciu dań powinno zawierać przynajmniej jedną porcję warzyw lub owoców. Trzeba bezwzględnie ograniczyć spożycie soli, można zastąpić ją ziołami dobrze wpływającymi na wątrobą, na przykład.: szafran, tymianek, majeranek, estragon, oregano, czy kminek.

Należy wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć potrawy smażone i zbyt tłuste, bardzo dobrą alternatywą dla bardzo tłustych mięs jest na przykład gotowany kurczak. Tłuszcze zwierzęce powinno się zastąpić roślinnymi. Ważne jest także unikanie zbyt gorących i zbyt zimnych potraw, a także zbyt zimnych napojów.

Alkohol jest natomiast największym wrogiem wątroby, przy problemach z tym narządem najlepiej całkowicie go usunąć z diety.

Jak widać jedzenie jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie wątroby. Stanowi doskonała profilaktykę w jej chorobach. Dodatkowo pamiętajmy o zdrowym  trybie życia,  odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomagają w walce z chorobami wątroby. Obniżają ryzyko wystąpienia nowotworu i marskości wątroby.

Oczyszcza​nie wątroby

Oczyszczanie wątroby to działania mające na celu usunięcie szkodliwych substancji, które nagromadziły się w wątrobie podczas procesów filtracyjnych. Jednym ze sposobów na oczyszczanie wątroby jest kuracja ostropestem

Jest to ziele stosowane od bardzo dawna, przede wszystkim na marskość wątroby, stłuszczenie, zastój żółci, uszkodzenia, stany zapalne. Ostropest plamisty stosowany jest nie tylko na oczyszczanie wątroby, ale również profilaktycznie, aby zapobiegać degeneracji tego narządu. Ziele można stosować w formie naparu o odpowiednim stężeniu albo w postaci tabletek, trzeba tylko wcześniej koniecznie wykluczyć alergię na ostropest plamisty.

Oczyszczanie wątroby Clark​​​​​

Innym sposobem na oczyszczanie wątroby jest metoda opracowana przez dr H. Clark. Polega ona między innymi na tym, że zostaje przywrócone prawidłowe krążenie żółci, a wszelkie złogi i kamienie zostają usuwane z organizmu.

 Kuracja oczyszczająca wątrobę trwa dwa dni i dla własnego komfortu lepiej pozostać na ten czas w domu. Do kuracji przygotowuje się specjalny roztwór na bazie soli gorzkiej, który ma silne działanie przeczyszczające, dlatego może się pojawić biegunka.

 Podczas kuracji powinno się także stosować odpowiednią dietę. Oprócz diety warto tez dowiedzieć się o różnego rodzaju tabletkach odchudzających  takie jak green barle​​​​​y plus które odciążą wątrobę.

Oczyszczanie wątroby jak to działa

 1. Pierwszego dnia należy zjeść lekkie śniadanie, bez tłuszczu i ciężkostrawnych składników, a także wypić dużą ilość wody.
 2. Potem zamiast obiadu przyjmowana jest doustnie pierwsza porcja roztworu i od tej pory nie można już niczego jeść ani pić.
 3. Przed snem należy przygotować napój z oleju i soku grejpfrutowego, który wypija się bezpośrednio przed położeniem się do łóżka.
 4. Na drugi dzień rano mogą się pojawić lekkie dolegliwości żołądkowe, ale są one normalną reakcją na kurację i najlepszym sposobem na ich zniwelowanie jest pozostanie w łóżku w pozycji leżącej.
 5. Drugiego dnia, po wypiciu ostatniej porcji roztworu z soli, kuracja dobiega końca i można wtedy coś zjeść, najlepiej coś lekkostrawnego.
 6.  W przypadku, gdy wątroba jest mocno obciążona, kurację oczyszczającą można powtarzać, ale trzeba zachować między nimi co najmniej dwutygodniową przerwę. Inną metodą jest oczyszczanie wątroby według Williama Donalda Kelley, trwające pięć dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.