Zanim przejdziemy do zagadnienia, kiedy są dni płodne należało by wspomnieć słów kilka  co to są dni płodne? Zgodnie ze swoją nazwą, to te dni, w trakcie których kobieta ma szanse na to, aby zajść w ciążę. Generalna zasada jest taka, że dni pł​​​​odne występują mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego, jednak ich dokładne określenie jest praktyczne niemożliwe – jedynie w klinikach in vitro, po skomplikowanych badaniach, możne stwierdzić, kiedy kobieta jest gotowa do zapłodnienia.

Kiedy są Dni Płodne ?


dni płodne

Domowe sposoby na określanie dni płodnych nigdy nie dają stuprocentowej gwarancji, zwłaszcza w przypadku, gdy kobieta ma nieregularne miesiączki. Jednak nawet w sytuacji, gdy cykl miesięczny przebiega bez żadnych zakłóceń, może się pojawić ryzyko nieplanowanej ciąży, ponieważ na wahania całego cyku mogą mieć wpływ nawet takie czynniki jak zmiana klimatu, zbyt intensywny wysiłek czy przebyta niedawno choroba.


Z tego względu, określanie dni płodnych tak zwaną metodą kalendarzykową, nie jest najpewniejszą metodą antykoncepcyjną. Jej skuteczność jest dość niska, zwłaszcza w porównaniu z bardziej nowoczesnymi metodami zapobiegania ciąży, między innymi pigułkami antykoncepcyjnymi albo wkładką domaciczną.

Warto Przeczytać: Ovashape Krem

Obliczanie Dni płodnych 

Kiedy są dni płodne - głębsze spojrzenie

Kluczowym momentem dni płodnych jest owulacja, czyli moment, kiedy następuje proces polegający na wytworzeniu się komórki jajowej nadającej się do zapłodnienia. Komórka jajowa jest gotowa na przyjęcie plemników tylko przez około dobę, jednak ze względu na to, że plemniki są zdolne do zapłodnienia przez dłuższy okres czasu już po dostaniu się do jajowodów, dni płodne są rozciągnięte w czasie.

Wyliczanie dni płodnych

Natomiast od momentu owulacji do następnej miesiączki upływa dokładnie 14 dni. Biorąc pod uwagę, że cykl miesięczny trwa około 28 do 31 dni, można założyć, że okres płodny wystąpi między 10 a 18 dniem cyklu. Na przykład, jeśli kobieta miesiączkuje regularnie co 30 dni, jej okres płodny przypada najprawdopodobniej między 12 a 20 dniem cyklu. Te dodatkowe dni mają po prostu pełnić rolę pewnego rodzaju zabezpieczenia.


Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że w ciągu jednego cyklu podczas owulacji dochodzi do powstania dwóch osobnych komórek jajowych. Wtedy dni płodne przedłużają się o kolejną dobę. Jak widzisz na pytanie " kiedy są dni płodne " nie można odpowiedzieć precyzyjnie można jedynie sobie to  ułatwić poprzez obserwację objawów jakie występują podczas dni płodnych, czy też skorzystać z oprogramowania jakim jest kalkulator dni płodnych i niepłodnych który także może pomóc na w obliczeniach.

Kalendarz dni płodnych


kalendarzyk dni płodny

Można stworzyć  indywidualny kalendarz dni płodnych wymaga dokładnego i wielotygodniowego obserwowania swojego organizmu, ponieważ miesięczne cykle każda kobieta przechodzi w inny sposób.Kalendarzyk dni płodnych najlepiej sprawdza się w przypadku tych kobiet, które mają bardzo regularne miesiączki, bo to oznacza, że poszczególne fazy cyklu każdego miesiąca pojawiają się w tym samym momencie.

W przypadku nieregularnych miesiączek każda faza cyklu musi być określona z pewnym zapasem bezpieczeństwa, co oznacza, że wyznaczenie okresu płodnego jest dość nieprecyzyjne.

Właśnie dlatego kalendarzyk dni płodnych jest stosunkowo rzadko stosowany jako metoda antykoncepcyjna, a znacznie częściej służy tym kobietom, które chcą zajść w ciążę i czekają na najwłaściwszy moment, w którym powinno dojść do współżycia.

Dni płodne i niepłodne kalendarz

Współżycie dokładnie w momencie owulacji jest zalecane przede wszystkim tym parom, które mają problemy z zapłodnieniem, a powodem tych problemów jest słaba jakość nasienia , słaba potencja przyszłego ojca – przy bardzo częstym współżyciu męskie jądra nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości wartościowych plemników, dlatego wskazane jest odczekanie dwóch, trzech dni, aż nasienie zregeneruje się na tyle dobrze, że nie będzie problemów z ilością plemników zdolnych do zapłodnienia.

Takie problemy dotyczą przeważnie starszych par starających się o dziecko, ponieważ im starszy organizm, tym gorsza kondycja układów rozrodczych obu partnerów.

Warto Przeczytać: Krem Na Zmarszczki

Wykonanie kalendarzyka dni płodnych

Opracowanie kalendarzyka dni płodnych opiera się na założeniu, że owulacja następuje zawsze na 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki, niezależenie od tego, jak długo trwa cały cykl miesięczny. Jednym z najczęstszych błędów jest właśnie założenie, że dni płodne występują w połowie cyklu, podczas gdy ta reguła sprawdza się jedynie i tych kobiet, które miesiączkują co 28 dni (14 dzień wypada wtedy właśnie w połowie cyklu).

Jednak u kobiet, które mają znacznie krótsze cykle, na przykład 24-dniowe, okres płodny może się zacząć już pod koniec miesiączki, co z kolei obala kolejny mit, jakim jest stwierdzenie, że uprawianie seksu podczas miesiączki nie grozi zajściem w ciążę.

Kiedy są dni płodne – Jak rozpoznać dni płodne ?

Największym problemem gdy chcemy opracować kalendarzyk dni płodnych jest właśnie niepewna przewidywalność co do tego, kiedy pojawi się następna miesiączka, ponieważ nawet u kobiet miesiączkujących regularnie mogą się niespodziewanie pojawić zaburzenia cyklu, spowodowane na przykład chorobą, infekcją, silnym stresem, zmianą klimatu czy strefy czasowej.


Teoretycznie komórka jajowa uwolniona z jajnika jest gotowa na zapłodnienie przez około 24 godziny, jednak okres płodny wyliczony za pomocą kalendarza dni płodnych rozciąga ten okres na ponad tydzień. Skąd takie rozbieżności? Po pierwsze, określając okres płodny kobiety należy wziąć pod uwagę długość życia plemników, które dostały się do dróg rodnych kobiety.


Jeśli więc do współżycia bez żadnych zabezpieczeń doszło na dwa, trzy dni przez owulacją, plemniki są w stanie dotrwać do tego momentu, aż pojawi się jajeczko, co z kolei może doprowadzić do zapłodnienia, nawet jeśli w dniu samej owulacji para nie będzie ze sobą współżyć.


Drugim powodem, dla którego przedłuża się okres płodny kobiety jest niemożność dokładnego przewidzenia, kiedy jajeczko zacznie wędrówkę po jajowodzie – przy obliczeniach dodaje się więc zawsze dwa dni zapasu w obie strony. W przypadku kobiet, które mają bardzo nieregularne miesiączki, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, a przypuszczalny okres płodny przedłuża się na około 10 dni albo i więcej.


Kalendarz dni płodnych za wiarygodny można uznać nie wcześniej niż po około półrocznej obserwacji miesięcznych cykli, a im dłuższy jest przedział czasu służący do obliczeń, tym większe prawdopodobieństwo jego skuteczności. Jeśli kalendarzyk ma służyć jako naturalna metoda antykoncepcyjna, warto przy okazji obserwować też inne symptomy, na przykład jakość śluzu.

error: Content is protected !!
pl_PLPolski