Co to jest błonnik

Tak wiele w ostatnim czasie mówi się o błonniku, lecz niewielu ludzi wie dokładnie czym jest błonnik pokarmowy i jakie ma właściwości.

O błonniku mówi się także jako o włóknie pokarmowym. Jest to mieszanka takich związków, jak celuloza, pektyny, śluzy, ale także hemicelulozy, gumy i ligniny. Najprościej mówiąc są one odpowiedzialne za proces budowania roślin.

Wszystkie te związki wywołują także różne reakcje organizmu. Zauważyć jednak należy, że nie działa on w sposób bezpośredni na nasz organizm i w porównaniu z innymi składnikami pokarmowymi, nie przyczynia się choćby do zwiększenia energii człowieka.Jest on jednak niezbędne niemal w każdej diecie.

Błonnik właściwości


Właściwości błonnika uzależnione jest od jego składników. Celuloza odpowiedzialna jest więc za zmniejszanie łaknienia, dużo łatwiejsze trawienie posiłków,a tym samym znacznie szybszą przemianę materii i przeciwdziałanie zaparciom. 

Z kolei pektyny, jako, że pęcznieją w organizmie, wpływają na to, że człowiek
nie odczuwa głodu
. Ponadto działają na zwiększoną ilość wody. Inne związki zawarte w błonniku przyczyniają się też do mniejszego funkcjonowania soków trawiennych,ale przy tym działają na jelita i przewód pokarmowy, regulują wydzielanie kwasów żółciowych, ale także zachowują stałą ilość glukozy. Nie można przy tym zapomnieć,iż błonnik w bezpośredni sposób normalizuje pracę jelit.

Błonnik rewelacyjnie daje sobie radę z wszelkimi problemami zachodzącymi w układzie pokarmowym. Dzięki jego dobroczynnym właściwościom jelita pracują o wiele sprawniej. Przede wszystkim wpływa to na ich uregulowanie. Dzieje się tak, gdyż błonnik pobudza jelita do pracy, a przez to pokarm jest trawiony znacznie szybciej.

Z tej też przyczyny nie ma szans na dłuższe zaleganie w organizmie i jest szybko wydalany. Jak więc widać ma to przede wszystkim znaczenie dla regularnego wypróżniania się.

Oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn może okazać się zbawienne dla naszego samopoczucia, więc jeśli czujemy się zmęczeni, senni i odczuwamy wrażenie, że przyjmowane pokarmy nie smakują tak jak powinny, najprawdopodobniej powinniśmy zafundować sobie dietę oczyszczającą organizm, lub skorzystać z takich produktów jak detoxyn czy germitox. Pierwszym krokiem zawsze jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów.

 Podczas odtruwania organizmu naturalnymi sposobami, powinniśmy wypijać minimum 2 litry wody dziennie, dzięki której dużo łatwiej pozbędziemy się złogów zalegających w naszym organizmie. W procesie oczyszczania warto pokusić się właśnie o zupełnie naturalne sposoby z wykorzystaniem dostępnych warzyw, owoców i ziół.

Warto przeprowadzić kilku lub kilkunastodniową kurację dzięki której poczujemy się znacznie lepiej.  Zalegające toksyny w organizmie dokuczając zwłaszcza po okresie zimowym, dlatego wraz z nadejściem wiosny powinniśmy zadbać o nasze samopoczucie i przeprowadzić detoksykację. Jeśli zdecydujemy się na naturalną kurację z wykorzystaniem ziół, których działanie wpływa na oczyszczanie organów ze szkodliwych, zalegających złogów oraz oczyszczenie krwi.

 Do ziół wykorzystywanych podczas detoksykacji organizmu zaliczyć możemy : korzeń pokrzywy, liść brzozy, korzeń mniszka, łopianu czy też cykorii. Przygotowanie naparu z ziół i wprowadzenie go do diety korzystnie wpłynie na funkcje życiowe i sprawi, że nasze samopoczucie ulegnie zmianie, podczas gdy organizm zacznie funkcjonować prawidłowo, szczególnie wątroba. Warto zaplanować dłuższą kurację, podczas której wprowadzimy do naszej diety większą ilość owoców i warzyw, ograniczymy tłuszcze i potrawy ciężkostrawne, a wprowadzimy wspaniale działające napary ziołowe, które pomogą w naturalnym oczyszczaniu  organizmu.

Błonnik w walce z zaparciam

Błonnik pokarmowy

Przyjmując błonnik można zminimalizować problemy z dokuczliwymi zaparciami. Przemiana materii jest bowiem szybka i bezproblemowa.

Zauważyć przy tym należy,że błonnik działa także na wzrost obecności niezbędnych bakterii jelitowych. Ma to szczególne znaczenie dla łączenia się pewnych witamin i ułatwienia przebiegu trawienia.

Używając różnego rodzaju środków musisz wiedzieć że,wiele z tych środków, czy to herbatek lub proszków przeczyszczających działa tylko na konkretny objaw.Nie leczą ich i nie zapobiegają ich występowaniu.

 W związku z czym po wypróżnieniu się, problem szybko powraca.A przecież nie zupełnie o to chodzi. Warto porzucić wszelkie takie specyfiki i odkryć właściwości, jakie ma błonnik.


Przy jego pomocy szybko i efektywnie można pozbyć się przyczyn, jakie mają wpływ na pojawianie się zaparć.A to w konsekwencji doprowadzi do ich całkowitego się pozbycia. Wystarczy codziennie przyjmować błonnik witalny, by problemy zniknęły raz na zawsze.
Problem z zaparciami – jak się ich pozbyć

O jakich właściwościach jeszcze musisz wiedzieć !!!

Znaną właściwością błonnika jest także jego oddziaływanie na właściwy poziom cholesterolu w organizmie, z tym problemem najlepiej radzi sobie ravestin o czym pisaliśmy w innym wpisie. Wspaniałą właściwością błonnika jest także to, iż sprzyja szybszemu spalaniu tłuszczów. Najbardziej, jednak znany jest z tego, że pęcznieje w żołądku, przez co osoby go zażywające mają dłuższe uczucie najedzenia, czyli po kolejny posiłek sięgają znacznie później, niż normalnie.

Jest to więc cecha doceniana szczególnie przez osoby walczące z kilogramami, warte uwagi są też produkty jak piperinox czy africam mango 900 które znacznie przyspieszą spalanie zbędnych kilogramów.
Bo dzięki pęcznieniu jedzą mniej i dłużej czują się syci. Nie można także wspomnieć, że błonnik wskazany jest osobom, które chorują na cukrzycę, kamicę żołądkową i miażdżycę.

W przypadku cukrzycy obniża poziom insuliny oraz reguluje funkcję glukozy. Przyjmowanie błonnika zalecane jest w kamicy żołądkowej ma znaczenie głównie łagodzące,nie obciążające dodatkowo tego organu.

Właściwością błonnika jest także wpływ na podwyższony poziom cholesterolu, co ma szczególne znaczenie przy walce z miażdżycą.

Dieta bogata w błonnik

Dieta błonnikowa to jedna z niewielu, która pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów, bez jakiegokolwiek wpływu na stan zdrowia.Można powiedzieć, że dzięki błonnikowi żołądek w pewnym stopniu zostaje oszukany, bowiem pęczniejąc powoduje, że przez dłuższy czas nie czuć głodu.
Do żołądka dostają się tzw. puste kalorie. Odchudzanie więc przebiega znacznie łatwiej i szybciej.

W jakich dolegliwościach pomoże dieta błonnikowa


Dieta bogata w błonnik pokarmowy jest również ważna dla wielu innych dolegliwości. Szczególnie ma znaczenie dla cholesterolu i glukozy we krwi.

Przyjmując pokarmy bogate w błonnik oraz uzupełniając ją suplementami, zły cholesterol zostaje zminimalizowany, a dodatkowo organizm zostaje oczyszczony z wszelkich resztek pokarmowych i szkodliwych toksyn.

 Ma to ogromny wpływ na prace układu pokarmowego, a więc na cały proces trawienia. Dzięki błonnikowi jest on o wiele bardziej regularny. Dlatego osoby, które skarżą się na dolegliwości związane z zaparciami,bądź też dokuczliwie wzdęcia, powinny chętnie po niego sięgać.

Cechy błonnika czynią go więc dobroczynnym składnikiem, który powinien być obecny w każdej diecie.

Dieta błonnikowa a picie wody


Nie można jednak zapomnieć, by w diecie opartej na błonniku zabrakło dużej ilości płynów. Szczególnie istotne jest picie wody. Zaleca się nawet, by wypijać jej aż trzy litry dziennie.

Ile błonnika dziennie spożywać ?

Najbardziej optymalna dieta to taka, gdy dzienne dostarczenie do organizmu błonnika wynosi około 25-40 gram oraz liczba dziennych kalorii nie przekracza 2000 kalorii.


Wówczas organizm pracuje prawidłowo, a przy tym możliwe jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Wszystko to przy minimalnym wysiłku i nieskomplikowanym przyrządzaniu potraw.

Błonnik Działanie

Jak naprawdę działa ten błonnik

Działanie błonnika polega na tym, iż wiąże wodę w organizmie, a przez to zwiększa się objętość i masa kału.
Dzięki temu łatwiejsze jest wypróżnianie się i znikają problemy z wzdęciami i zaparciami. Następuje też dużo szybsza przemiana materii. Wszystko to ma olbrzymi wpływ na spadek wagi, ponieważ żadne resztki ani szkodliwe toksyny nie zalegają dłużej niż jest to konieczne.


W przypadku cukrzycy i miażdżycy jest to także istotne. Dodatkowo błonnik działa w ten sposób, że pozawala obniżać niekorzystny dla zdrowia cholesterol oraz ilość cukru we krwi, które są znacznie wolniej wchłaniane.

Błonnik pokarmowy przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować błonnika ?

Nie można jednak pominąć tego, że błonnik nie jest wskazany wszystkim. Wielu dietetyków i specjalistów twierdzi, że może on działać na zwolnione wchłanianie oraz gospodarowanie w organizmie takich substancji odżywczych,  jak choćby magnez czy wapń.

Są tez takie zdanie, iż błonnik przeszkadza we właściwym procesie trawienia i pożytkowania witamin. Nie są to jednak do końca potwierdzone właściwości błonnika witalnego.

 Niemniej, jednak zawsze należy być uważnym.
Bo przecież nawet najlepszy składnik w zbyt wielkich ilościach, może zaszkodzić, zamiast pomóc. Tak, jak we wszystkim należy zachować umiar i rozsadek.

Produkty bogate w błonnik


Produkty bogate w błonnik pokarmowy powinny być podstawą dietą każdego. Przede wszystkim powinno się go szukać w warzywach i owocach.
Przy czym podkreślić należy, że dużo więcej błonnika znaleźć można w surowych produktach, niż tych przetworzonych.

  • Zaleca się przede wszystkich spożywanie pieczywa razowego,żytniego, dobre jest także to chrupkie. Warto by do ich wyrobu wykorzystywać mąkę z niskiego przemiału.Dobrze, gdy do codziennego menu wprowadzi się kaszę jęczmienną i gryczaną oraz ryż, ale ten niełuskany.

  • Dużo błonnika zawierają także płatki zbożowe. Obojętnie czy są one owsiane czy kukurydziane, ilość błonnika jest podobna.
  • Podobnie ma się z sprawą z musli i wszelkimi otrębami. Jeżeli zaś chodzi o warzywa to najwyższy poziom błonnika zwierają te surowe, spożywane wraz ze skórką.
  • Bogate produkty w błonnik są przede wszystkim fasola i groch, ale także inne rośliny strączkowe.
  • Dużo błonnika znaleźć można także w takich pokarmach, jak wszystkie rodzaje kapusty, rośliny korzeniowe,także w kalafiorze i rzepie.
  • Również w niektórych owocach obecny jest błonnik. Najlepiej przy wyborze kierować się zasadą, by owoc mógł być zjedzony ze skórką i zawierał w sobie jadalne pestki.


Oczywiście należy zastosować się do wytycznych, jakie niesie za sobą przyjmowanie błonnika. Nie jest ono jednak w jakikolwiek sposób skomplikowane.Wydaje się nawet, że jest prostsze niż niejedna dieta cud. Warto odchudzając się wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik witalny,  ale także skorzystać z suplementów.

error: Content is protected !!
pl_PLPolski